V této příloze je popsán „standardní“ model nelineárního materiálu implementovaný v systému PMD.
Definujeme standardní invarianty I1, J2 a J3 tenzoru napětí σij I1=σkk=σ11+σ22+σ33,J2=12sijsij,J3=13sijsjkski=det|s11s12s13s21s22s23s31s32s33|, kde sij je deviátor tenzoru napětí sij=σij−13δijI1 a δij je Kroneckerovo delta.
V systému PMD se používá jiná, ekvivalentní trojice invariantů, a to střední napětí σm=13I1, von Misesovo efektivní napětí σe=√3J2 a Lodeho podobnostní parametr μ=cos(3θ)=272J3σ3e. Úhel θ směřuje od osy hlavního napětí σ1 k bodu znázorňujícímu napjatost v deviátorové rovině, viz Obr. 1.
Vyjádříme dále derivace σm, σe a μ podle σij: ∂σm∂σij=13δij,∂σe∂σij=32sijσe,∂μ∂σij=272sikskjσ3e−92μσ2esij−3δijσe.
Uvažujme speciální případ jednoosé napjatosti, kdy σ11=σ a ostatní složky tenzoru napětí jsou nulové. Potom σm=13σ,σe=|σ|,μ=±1. Znaménka ± u invariantu μ rozlišují případy jednoosého tahu (+) a jednoosého tlaku (−).
Pro derivace v případě jednoosé napjatosti platí ∂σm∂σij=0i≠j,∂σm∂σ11=∂σm∂σ22=∂σm∂σ33=13,∂σe∂σij=0i≠j,∂σe∂σ11=±1,∂σe∂σ22=∂σe∂σ33=∓12,∂μ∂σij=0.
Podmínku plasticity lze vyjádřit v závislosti na invariantech σm, σe, μ a teplotě T jako F(σij,T)=σe−Y(σm,μ,T)=0.
Vztah (3) definuje funkci σe=Y(σm,μ,T), která popisuje tvar plochy plasticity v prostoru napětí.
Obr. 2: Závislost Y na σm vyjadřuje citlivost vůči hydrostatické napjatosti a odpovídá meridiánovému řezu plochy plasticity.
Gradient mezní funkce F v prostoru napětí má tvar ∂F∂σij=∂σe∂σij−∂Y∂σm∂σm∂σij−∂Y∂μ∂μ∂σij.
Ve speciálním případě jednoosé napjatosti, kdy σ11=σ a ostatní složky tenzoru napětí jsou nulové, dostáváme s ohledem na (2) ∂F∂σij=0i≠j,∂F∂σ11=±1−13∂Y∂σm,∂F∂σ22=∂F∂σ33=∓12−13∂Y∂σm.
Horní znaménka příslušejí případu jednoosého tahu σ>0 a dolní znaménka odpovídají jednoosému tlaku σ<0.
Směr plastického toku se specifikuje směrovým tensorem Rij ˙εpij=λRij,λ>0.
Nejčastěji se používá asociovaný zákon tečení, kdy Rij=∂F∂σij.
Tomu podle (4) a úžením (1) odpovídá poměrná změna objemu ˙εpkk=λ∂F∂σkk=−λ∂Y∂σm.
U podmínek plasticity závisejících na tlaku je Y klesající vzhledem k σm, viz Obr. 2. Derivace ∂Y/∂σm je tudíž záporná a asociovaný zákon tečení implikuje kladnou objemovou změnu. Tato predikce však neodpovídá skutečnosti, a proto se někdy používá neasociovaný zákon tečení, nejčastěji ve tvaru Rij=32sijσe+Φδij.
Poměrná změna objemu je potom ˙εpkk=3λΦ a veličinu Φ, která se nazývá dilatačním faktorem, je možné nastavit experimentálně. Pokud Φ=0, (8) představuje Prandtl-Reussovy rovnice s nulovou objemovou změnou.
Rychlost efektivní deformace definujeme jako ˙εp=√γ˙εpij˙εpij, kde γ je definitorický parametr. Podle (6) je ˙εp=λ√γRijRij a rovnice tečení má tvar ˙εp=˙εp√γρij,ρij=Rij√RklRkl.
Parametr γ volíme tak, aby při jednoosé napjatosti σ11=σ platilo ˙εp=|˙εp11|, neboli γ=ρ211.
Pro asociovaný zákon tečení tak podle (5) dostáváme γ=(±1−13∂Y∂σm)232+13(∂Y∂σm)2 a pro neasociovaný zákon (8) γ=(±1+Φ)232+3Φ2.
Horní znaménko přitom platí pro tahovou kalibraci modelu (tj. platí pro případ σ11>0), zatímco dolní znaménko odpovídá tlakové kalibraci (kdy σ11<0). V systému PMD byla zvolena tlaková kalibrace a ve vzorcích (11), (12) platí dolní znaménka. Ve speciálním případě ∂Y/∂σm=0 nebo Φ=0 je vždy γ=2/3.
U neasociovaného zákona platí bez ohledu na stav napjatosti RklRkl=32+3Φ2, takže dosazením za γ (při tlakové kalibraci) a RklRkl do (9) ˙εpij=˙εp|1−Φ|Rij, kde Rij je dáno výrazem (8). Úžením tenzoru Rij dostáváme poměrnou objemovou změnu ˙εpkk=3Φ|1−Φ|˙εp a dilatační faktor Φ může být experimentálně určen.
Pro zpevňující materiály se podmínka plasticity (3) upraví následujícím způsobem: namísto tenzoru napětí σij se dosadí napěťová veličina τij=σij−hij, kde hij je tenzor kinematických parametrů (backstress), a závislost funkce Y se rozšíří o efektivní deformaci εp F(σij−hij,εp,T)=σe−Y(σm,μ,εp,T)=0, přičemž invarianty σe, σm a μ jsou vyjádřeny pro τij. Platí ∂F∂σij=∂F∂τij=−∂F∂hij.
Jako evoluční rovnice pro hij je použit Pragerův model hij=κ∂F∂σij.
Funkci Y je možné rozložit na izotropní a kinematickou složku Y(σm,μ,εp,T)=σY(σm,μ,εp,T)−QY(εp), takže volbou QY(εp) obdržíme různé modely zpevnění. Označme To výchozí teplotu odpovídající stavu σij≡0 a máme:
V průběhu plastického toku musí být splněna podmínka konzistence ˙F=∂F∂σij˙σij+∂F∂hkl˙hkl+∂F∂εp˙εp+∂F∂T˙T=0.
Využijeme rozklad (17) a označíme H′=∂σY∂εp,Q′=dQYdεp.
Dosazením do (18) a pomocí (15) dostáváme ∂F∂σij˙σij−∂F∂σkl˙hkl−H′˙εp+Q′˙εp−∂σY∂T˙T=0.
Dále předpokládáme, že přírůstek kinematických parametrů závisí výhradně na Q′, odkud ∂F∂σkl˙hkl=Q′˙εp a multiplikátor κ v Pragerově modelu (16) lze vyčíslit jako κ=Q′˙εpg2,g2=∂F∂σkl∂F∂σkl.
Rovnice konzistence (19) se zjednoduší na ∂F∂σij˙σij−∂σY∂T˙T=H′˙εp.
Podmínka plasticity má tvar (14) F(σij−hij,εp,T)=σe−Y(σm,μ,εp,T)=0.
Funkci Y rozložíme jako v (17) Y(σm,μ,εp,T)=σY(σm,μ,εp,T)−QY(εp).
Pragerovo kinematické zpevnění (16) a (20) dává ˙hij=Q′˙εpg2∂F∂σij.
Zákon tečení zapíšeme v obecném tvaru (9) ˙εpij=˙εp√γρij, kde jednotkový směrový tenzor ρij vyplývá z (7) nebo (8).
Zbývá určit ˙εp, neboť potom z Hookeova zákona ˙σij=Dijkl(˙εkl−˙εokl−˙εpkl) plyne rychlost napětí. Deformace ˙εokl se skládá z creepové složky a teplotní dilatace s koeficientem roztažnosti α ˙εokl=˙εckl+α˙Tδkl a je předem známa. Dosazením (22) do rovnice konzistence (21) a rozřešením vzhledem k ˙εp dostáváme ˙εp=∂F∂σijDijkl(˙εkl−˙εokl)−∂σY∂T˙TH′+∂F∂σmnDmnpqρpq√γ.
Pro izotropní creep volíme jednotkový směrový tensor ρij pevně ˙εcij=λρij,ρij=√32sijσe.
Při jednoosé napjatosti σ11=σ je ρ211=2/3 a podle (10) platí pro parametr γ=2/3=konst. Efektivní creepová deformace je tudíž definována jako ˙εc=√23˙εcij˙εcij a při jednoosé napjatosti je ˙εc=|˙εc11|. Dosazením do (23) máme ˙εcij=32˙εcσesij.
Rychlost creepové deformace ˙εcij je nyní explicitně určena stavem materiálu, protože závislost ˙εc=˙εc(σe,εc,T) se odečte z jednoosých creepových křivek. Ze struktury funkce (24) vyplývá, že přechod z jedné křivky na druhou probíhá při konstantní efektivní deformaci εc neboli podle hypotézy deformačního zpevnění (strain hardening).
V systému PMD se elastoplastický model a creepový model kombinují podle následujících pravidel:
Materiálové veličiny se definují v souboru name.i2
, přičemž veličiny σY,QY,˙εc,Φ se zapíší na 5.–8. pozici sady:
Při definici materiálových veličin lze využít všech funkčních závislostí.
V případě, že některé pozice uvnitř MP
sady nejsou použity (viz dále), musí být formálně zapsány jako 0
.
Typ modelu plasticity se rozlišuje klíčem KMOD v souboru name.iP
.
Výpočet creepu se aktivuje klíčem KCRP=1 v souboru name.iP
bez ohledu na hodnotu KMOD. Pro KCRP=1 je vždy nutné zadat závislost ˙εc=˙εc(σe,εc,T). Pokud rychlost creepové deformace nezávisí na εc, probíhá tečení v oblasti sekundárního creepu.
Plastické konstitutivní vztahy jsou vypnuty, čehož se dá využít např. pro výpočet samostatné creepové úlohy.
Zadává se funkce σY(εp,T), kterou je možné kalibrovat na jednoosé tahové zkoušce, kdy σ11=σY(εp11,T). Pokud je σY pouze funkcí teploty T nebo je konstantní, je materiál považován za ideálně plastický. Dále se zadává kinematická složka zpevnění QY(εp).
Zadává se totéž, co v případě KMOD=1, avšak funkce σY je rozšířena o dva invarianty napětí σm a μ. Závislost σY(σm,μ,εp,T) tak umožňuje zadat libovolnou podmínku plasticity. Funkce σY se kalibruje na případě jednoosého tlaku, pro který platí σ11=σY(σ11/3,−1,εp11,T).
Zadává se totéž, co v případě KMOD=2. Navíc je nutné zadat dilatační faktor (objemovou roztažnost plastických deformací) Φ, který se kalibruje pomocí rovnice (13).