Vstupní data se zapisují do textových vstupních souborů v kódování ASCII. Na každém řádku lze využít jen prvních 72 sloupců, případné další sloupce jsou ignorovány.
Přípustnými znaky (kromě komentářů) jsou velká a malá písmena anglické abecedy, číslice 0 až 9, mezera a znaky +
-
,
.
;
(
)
=
*
:
/
. Přitom jsou navzájem ekvivalentní:
Vstupní data jsou organizována po dávkách a dávky po skupinách. Pořadí dávek není vždy závazně předepsáno, stejně jako pořadí skupin v dávkách.
Dávka začíná vždy dvojicí písmen – jménem dávky. Jméno dávky musí být zapsáno v prvních dvou sloupcích prvního řádku dávky. Celá dávka může být vypsána na jednom či více řádcích, přičemž pokračující řádky musí začínat dvěma mezerami. Dávka končí jménem další dávky, nebo koncem dat u poslední dávky.
Skupina je v dávce vymezena oddělovači. Oddělovačem může být klíčové písmeno nebo znak /
. Poslední skupina dávky je ukončena začátkem další dávky. Umístění oddělovačů na řádku není pozičně nijak vázáno. Na jeden řádek tedy lze zapsat i více skupin, nebo naopak jedna skupina může být zapsána na více po sobě jdoucích řádcích.
Číselné údaje lze zadat všemi obvyklými způsoby. Znaménko plus u kladných čísel lze vynechat.
U reálných čísel lze místo desetinné tečky použít i čárku. Reálná čísla, jejichž hodnota je náhodou celočíselná, se mohou psát bez koncové tečky. Při použití semilogaritmického zápisu se nesmí mantisa od exponentu oddělit mezerou, tj. před a za písmenem E
nebo e
nesmí být mezera (ta způsobí, že znak je chápán jako klíčové písmeno a nikoliv jako část semilogaritmického zápisu).
V číselném údaji se mohou vyskytnout pouze číslice 0 až 9 a znaky +
-
.
,
e
E
. Jakýkoliv jiný znak nebo konec řádku (tj. 72. sloupec) číslo ukončuje.
Pro zadání číselných posloupností, mezi jejichž hodnotami platí jednoduchá zákonitost, lze využít úsporný zápis.
Zbytek řádku za středníkem ;
se neanalyzuje a může proto být využit pro zápis komentářů pro snadnější orientaci ve vstupních datech. Komentáře mohou obsahovat libovolné znaky.